מלומד בעיתון דה מרקר אתר מלומד בעיתוון דה מרקר
לפרטים ורכישת הקורס
לתוכן עכשיו בחינם

אתר מלומד בעיתון TheMarker

24.10.12 9:41  מאת גבריאלה דוידוביץ ויסברג

להלן חלק מהכתבה על תעשיית השיעורים הפרטיים ומורה פרטי באינטרנט

 

מורה פרטי באינטרנט מלומד

 

 

 

להלן ציטוט חלקים נוספים מהכתבה

>> דפנה, בתו של נתן בת ה-15, לומדת בכיתה י' באחד התיכונים המובילים בירושלים. היא תלמידה מצטיינת, במיוחד במקצועות הריאליים, ולכן בחרה ללמוד אותם באופן מוגבר בחמש יחידות לימוד - כדי שיעניקו לה תעודת בגרות מכובדת. ואולם למרות יכולותיה והישגיה, נדרש אביה להוציא בכל חודש לפחות 400 שקל על מורים פרטיים למתמטיקה. בחישוב שנתי, ישלם נתן לפחות 4,000 שקל כדי שבתו תצליח בבחינה.

"זה מצב אבסורדי. הבת שלי תלמידה מצטיינת, ואין לה שום קשיים בלימודים, אך בבית הספר הסבירו לה שלא ניתן יהיה ללמד את כל החומר לבגרות, ושאם היא רוצה להוציא ציון גבוה כדאי שכבר עכשיו תתחיל לקחת שיעורים פרטיים כדי להדביק פערים", אומר נתן.

תופעת השיעורים הפרטיים אינה חדשה. בעבר תלמידים והוריהם היו מתביישים להודות שהם נעזרים במורים באופן פרטי, מתוך מחשבה שהדבר מוריד מערכם כתלמידים. אך כיום אין כמעט תלמידים שלא נחשפו בשלב כזה או אחר במהלך הלימודים לעזרה חיצונית ממורים פרטיים או מחברות המשווקות "מרתונים" של שיעורי הכנה לפני מבחנים.

מדו"ח המיצ"ב של משרד החינוך שהתפרסם החודש עולה כי כ-40% מתלמידי כיתות ז'-ט' וכשליש מתלמידי ה'-ו' מדווחים כי הם מסתייעים בשיעורים פרטיים במימון הוריהם, לפחות באחד ממקצועות הליבה - שפת-אם, מתמטיקה, אנגלית ומדע או טכנולוגיה. עוד עולה מהדו"ח כי המקצועות השכיחים ביותר הנלמדים בשיעורים פרטיים הם מתמטיקה ואנגלית.

 

השנה נשאלו לראשונה גם תלמידי החטיבה העליונה בכיתות י'-י"א לגבי השתתפותם בשיעורים פרטיים. התברר כי בסך הכל 70% מהתלמידים מדווחים שהם מסתייעים בשיעורים פרטיים - כ-30% מדי פעם, וכ-40% באופן קבוע. בדומה לתלמידי ז'-ט', המקצועות השכיחים ביותר שנלמדים באופן פרטי הם מתמטיקה ואנגלית.

 

אתי בנימין, יו"ר הנהגת ההורים הארצית, מציגה תמונת מצב קיצונית יותר לגבי מספר התלמידים הנעזרים במורים פרטיים בתקופת בית הספר. לטענתה, כ-80% מכלל התלמידים נעזרים בשלב זה או אחר במורים מחוץ לבית הספר. 20% הנותרים לא עושים זאת רק בגלל מצבם הכלכלי, ולא בשל הצלחתם בלימודים.

"הורים כיום צריכים ומעדיפים לקחת הלוואות רבות למימון השיעורים הפרטיים של ילדיהם, בנוסף לסכומים הגבוהים שעליהם לשלם לבתי ספר, עם כל התוספות השונות", אומרת בנימין. "בתי הספר לא מספקים תמיד מענה מלא, וכך יוצא שלאחר יום הלימודים הילדים זקוקים להשלמות ולהסברים במקצועות כמו מתמטיקה, אנגלית, לשון וערבית. כשילד מגיע הביתה עם חוברת עבודה וצריך להתקדם בשיעורי הבית מעמוד 8 עד 20, השיעורים האלה בעצם מיועדים להורים ולא לו. ההורים אמורים להסביר את החומר, ומה לעשות שלא לכולם יש את הידע או הזמן, ולכן הם מעדיפים להתאמץ ולשלם למורים פרטיים.

מתקשים במתמטיקה

"אם לא היו לרוב התלמידים השלמות ותגבורים מבית הספר בעקבות תוכניות כמו 'אופק חדש', 'עוז לתמורה' ותל"ן (תוכנית לימודים נוספת) בנוסף לעזרה פרטית, כנראה שהציונים שהתפרסמו במיצ"ב בשבוע שעבר היו אפילו נמוכים יותר", מוסיפה בנימין.

היקפו של שוק השיעורים הפרטיים מוערך במיליארד שקל בשנה, על ידי מקורות בתחום.חלק משמעותי מהכסף מועבר במזומן וללא דיווח, ולכן ייתכן כי הסכומים אף גדולים יותר. טווח המחירים בשיעורים פרטיים נע בין 60 ל-200 שקל לשעה, ולכן המקרה של נתן, שנדרש לשלם 400 שקל בחודש עבור שיעורים פרטיים לבתו, מינורי יחסית.

תלמידים רבים זקוקים לשעות רבות של שיעורים פרטיים, לעתים בכמה מקצועות, מה שמקפיץ את העלות החודשית לכל ילד למאות ואף אלפי שקלים בחודש, ומצטבר לסכומים גבוהים בשנת לימודים.

עמירם מרקוס, מפורטל המורים הפרטיים למדן, המציע מאגר של כ-6,000 מורים פרטיים ברחבי ישראל, מסביר כי עלות השיעורים הפרטיים נגזרת מכמה משתנים. "מיקום השיעור, למשל, עשוי לשנות את התמחור לשעה", הוא מסביר. "בדרך כלל יש הבדל של כ-20 שקל במחיר אם תלמיד מבקש ממורה שיבוא ללמדו בבית, במקום אצל המורה. משתנה נוסף שמשפיע הוא משך השיעור, שעשוי להשתנות. מורה אקדמאי יציע בדרך כלל שיעורים באורך 40-50 דקות, ואילו מורים לא אקדמאיים או סטודנטים יציעו לרוב 60 דקות". להבדלים אלה עשויה להיות משמעות כלכלית לא קטנה כאשר השיעורים נערכים על בסיס קבוע.

יתרה מכך, מרקוס מסביר כי יש פער בין תעריפי מורים שהם סטודנטים למורים אקדמאיים. מבדיקה סטטיסטית של מאגר המורים באתר למדן, ניתן לראות גם הבדלים במחירי השיעורים בין אזורים שונים במדינה. כך למשל, שיעור פרטי במתמטיקה לתלמיד תיכון במרכז יעלה כ-90-150 שקל, ואילו לתלמיד בדרום כ-75-105 שקל.

לפי נתוני למדן, למרות המצב הכלכלי הלא-פשוט והמחאה החברתית, בשנים האחרונות חלה דווקא עלייה בביקוש למורים פרטיים. "מניתוח נתוני האתר שלנו עולה שב-2009 היו 700 בקשות ביום לשיעורים פרטיים, ואילו כיום מדובר על 900-950 בקשות ביום, עם כניסות של 150 אלף איש לאתר בכל חודש", אומר מרקוס. המחירים לא השתנו מהשנה שעברה.

עתיד השיעורים הפרטיים - ברשת

כמה עולה שיעור פרטי

כיצד יכולים הורים לחסוך בהוצאות על שיעורים פרטיים, בלי לפגוע בהישגים של ילדיהם? "האינטרנט הוא העתיד בכל הקשור לשיטות הלימוד בבתי הספר, וכך גם בשיעורים הפרטיים - שם הם מוצעים במחירים אטרקטיביים יותר", אומר בכיר במשרד החינוך. "הדוגמא הטובה ביותר היא האנציקלופדיה. מתי בפעם האחרונה ילד בכיתה ח' ראה אחת כזו? הכל כיום מגיע מוויקיפדיה ומאתרים נוספים שמתחדשים כל יום".

אפשרויות הלמידה באינטרנט רבות, ונראה כי השלב הבא הוא למידה עם מורים אונליין, בעזרת מצלמה ומסך מחשב. בישראל הנושא עדיין נמצא בחיתוליו, אך באחרונה מורגשת התעוררות בתחום.

.....

איטל מלומד, מנהל האתר Melumad.co.il, מציע שיטת לימוד שונה, שגם בה נעשה שימוש במצלמת אינטרנט ובמסך - אך השיעור מועבר כהרצאה מוקלטת, ולא בשידור חי בין המורה לתלמיד. "האתר מציע שיעורי וידאו מוקלטים מראש יחד עם חומר מודפס, בעלות של כמה מאות שקלים, וחוסך השתתפות בקורס פרונטלי במתמטיקה לבגרות, שעולה כ-6,000 שקל", הוא מסביר.

איפה תמצאו מורה פרטי באינטרנט
צילום: איור: אילה טל

לדברי מלומד, ניתן להתחיל בקורס ברמה בסיסית, עם ידע ברמה של שלוש יחידות בגרות, ומשם להתקדם גם לחמש יחידות בעזרת השיעורים. "השיעורים מאוד קלים וידידותיים, והרצאת הווידאו ממשיכה בתיאום מלא עם הספרים, התרגולים ודוגמאות המבחן".

אחד היתרונות בשיטה הזו, לטענת מלומד, הוא שהתלמיד יכול לחזור שוב ושוב על החומר שראה, וכך להבין את הדברים בקצב שלו, בניגוד לכיתה שבה יש התקדמות קבוצתית או שיעור פרטי שקצוב בזמן. לדבריו, תחום הלימודים באינטרנט רק יצמח ויילך, ולגולשים יוצעו עוד ועוד שיטות ואפשרויות לימוד. "אין היגיון לשלם כל כך הרבה כסף על שעות אישיות בשיעורים פרטיים, כשאפשר לעשות זאת בזול", הוא אומר.

 

 

לכתבה המלאה- לחצו כאן